FAIPAR SZAKMACSOPORT

Szakma megnevezése: Asztalos
Képzési idő: 3 év
Elmélet és gyakorlat aránya: 30-70%

Szakmai képzés megkezdésének feltétele:

• 8. osztály eredményes befejezése,
  • 14 éves kortól megkezdhető a képzés,
  • orvosi alkalmasság.

Az asztalos szakképesítés hiányszakma, tanulmányi eredmény függvényében 10000-30000 Ft/hó ösztöndíjban részesülnek a tanulók.

Az asztalos fő feladatköre a faipari termékek készítése, szerelése, karbantartása, javítása és felújítása.

Ezen belül:

• mobil bútorok, különböző rendeltetésű- és szerkezetű szekrények, polcok, rögzített és nagyobbítható lapú asztalok, íróasztalok, ülő- és fekvőbútorok,
  • külső-és belső nyílászárók, különböző szerkezetű és anyagú tokok, ajtólapok, ablakok és más árnyékoló szerkezetek,
  • beépített bútorok, fal és mennyezetburkolatok, lépcsők.

Az asztalos szakma elsajátításához szükség van a jó tanulmányi eredményre, jó kézügyességre, jó rajzolvasási készségre.

A gyakorlati oktatás iskolánkban jól felszerelt tanműhelyben történik, ahol a tanulók elsajátíthatják a szakma alapjait. Ezen túlmenően a tanulók választhatnak külső csoportos és egyéni gyakorlati képzőhelyek közül is.

Szükséges képességek:

• manuális képesség
  • térbeli tájékozódás
  • figyelem koncentráció
  • problémamegoldás
  • kreativitás
  • stressz tolerancia
  • alkalmazkodóképesség
  • pontosság, precizitás
  • önállóság

Fő feladatok és munkakörülmények:
Az asztalos fő feladatai egyrészt a fafeldolgozó üzemekben vagy önálló vállalkozóként munkafolyamatok előkészítése, megszervezése, illetve végrehajtása, különböző faipari szerszámok karbantartásnak végrehajtása, a végrehajtási irányítása és ellenőrzése. Faipari gépek, gépsorok, berendezések szerszámállítása, kezelése és azok irányítása a munkavédelmi szempontok betartásával, a faiparban alkalmazott vezérlési és szabályozási folyamatok kezelése, bútorok, ajtók, ablakok, egyéb faipari termékek metszeti, méreti és egyéb szakrajzának elkészítése, a rajzok értelmezése valamint faipari számítógépes programok használata, alkalmazása, vállalkozói feladatok végzése; árajánlat készítése.
Munkaruházat: gyakran szükséges védőfelszerelés viselése – zárt munkaruházat, plexi szemüveg, erős textilből készült vágásbiztos kesztyű, zajvédő füles – a hangos gépzaj miatt.

A fa- és bútoripar országszerte előforduló iparág, de Közép-Magyarország (Budapest és Pest megye) és Nyugat-Dunántúl (Győr-Moson-Sopron-, Vas-, és Zala megye) kiemelkedő iparági területnek számítanak.